Jan Blažej Santini-Aichel

Snad žádná umělecká činnost se nezapsala do podoby českých zemí tak hluboce jako barokní stavitelství. Díla stavitelů obohacují podobu našich měst a vesnic. Dávají krajině originální rytmus a harmonii. Mezi osobnosti, které výrazně překročily horizont své doby patří nesmazatelně architekt, zakladatel barokní gotiky Jan Blažej Santini-Aichel (dále také Santini). Jeho osobnosti a dílu jsou věnovány tyto stránky.  Děkujeme všem, z jejichž podkladů jsme mohli čerpat. Na prvním místě pak Prof. PhDr. Mojmíru Horynovi za hluboké inspirační zdroje a prameny poučení. 

Informace a texty na těchto stránkách jsou pouze rámcové a mohou být na základě Vašich osobních zkušeností a znalostí doplňovány či rozšiřovány. Obsah zde by měl být stejně tak pestrý a smysluplný jako je samo dílo Jana Blažeje Santiniho-Aichela.

Koncert v Sedlecké katedrále

18.08.2020

V sobotu 22. 8. od 19:30 se uskuteční v Sedlecké katedrále koncert vážné hudby. Kromě filharmonického souboru, vystoupí i Pražský komorní balet a dva sólisté – Pavel Šporcl (housle) a Naoki Sato (flétna). Více informací zde.

Noční prohlídky v Sedleci

27.07.2020

Každé pondělí od 20 hod. probíhají v sedlecké katerdále velmi zajímavá noční prohlídky spojené s varhanním koncertem. Více informací zde.

Poutní slavnosti na Bílé hoře

15.08.2020

Opratství VENIO - klášter benediktinek Vás zvou na poutní slavnosti konané ku příležitosti patrocinia kostela - Slavnosti Nanebevzetí Panny Marie a také připomínky 400. výročí bělohorské bitvy, které se konají ve dnech 15. - 16. 8. 2020 v areálu Poutního místa Panny Marie Vítězné v Praze na Bílé hoře, Karlovarská 3/6. Podrobnější informace najdete zde.

Speciální edice turistických známek

07.07.2020

Vážení přátelé, v souvislosti s blížící se připomínkou 300 let od úmrtí Jana Blažeje Santiniho jsme společně se společností Turistické známky s.r.o. připravili speciální edici známek s názvem Putování za Santinim, která byla uvedena na trh 6. června 2020. Podrobnější informaci o vydané edici najdete zde.