Jan Blažej Santini-Aichel

Snad žádná umělecká činnost se nezapsala do podoby českých zemí tak hluboce jako barokní stavitelství. Díla stavitelů obohacují podobu našich měst a vesnic. Dávají krajině originální rytmus a harmonii. Mezi osobnosti, které výrazně překročily horizont své doby patří nesmazatelně architekt, zakladatel barokní gotiky Jan Blažej Santini-Aichel (dále také Santini). Jeho osobnosti a dílu jsou věnovány tyto stránky.  Děkujeme všem, z jejichž podkladů jsme mohli čerpat. Na prvním místě pak Prof. PhDr. Mojmíru Horynovi za hluboké inspirační zdroje a prameny poučení. 

Informace a texty na těchto stránkách jsou pouze rámcové a mohou být na základě Vašich osobních zkušeností a znalostí doplňovány či rozšiřovány. Obsah zde by měl být stejně tak pestrý a smysluplný jako je samo dílo Jana Blažeje Santiniho-Aichela.

Klášterní noc ve Žďáře nad Sázavou

Tradiční kulturní akce se uskutečnila ve dnech 7. - 8. září 2018 ve Žďáře nad Sázavou. Na náměstí Republiky mohli účastníci navštívit Santinho retro kavárnu a zatančit si v rytmu hudby z poloviny minulého století. Sobotní den byl určen pro milovníky historie a vážné hudby. V bazilice a na Zelené hoře si mohli vychutnat neopakovatelnou atmosféru přednášek prof. Víta Vlnase a koncetů prof. Barbary Marie Willy a Společnosti pro duchovní hudbu. Fotografie najdete zde.

Klášterní noc 2018
klasterni-noc-2018 1klasterni-noc-2018 2klasterni-noc-2018 3klasterni-noc-2018 4klasterni-noc-2018 5

  • další fotografie najdete zde

klasterni noc2018

retro kavarna