Jan Blažej Santini-Aichel

Snad žádná umělecká činnost se nezapsala do podoby českých zemí tak hluboce jako barokní stavitelství. Díla stavitelů obohacují podobu našich měst a vesnic. Dávají krajině originální rytmus a harmonii. Mezi osobnosti, které výrazně překročily horizont své doby patří nesmazatelně architekt, zakladatel barokní gotiky Jan Blažej Santini-Aichel (dále také Santini). Jeho osobnosti a dílu jsou věnovány tyto stránky.  Děkujeme všem, z jejichž podkladů jsme mohli čerpat. Na prvním místě pak Prof. PhDr. Mojmíru Horynovi za hluboké inspirační zdroje a prameny poučení. 

Informace a texty na těchto stránkách jsou pouze rámcové a mohou být na základě Vašich osobních zkušeností a znalostí doplňovány či rozšiřovány. Obsah zde by měl být stejně tak pestrý a smysluplný jako je samo dílo Jana Blažeje Santiniho-Aichela.

Santiniho barokní slavnosti jsou u konce

Klášterní nocí, která proběhla ve dnech ve dnech 8. - 10. 9. 2017 v areálu bývalého cisterciáckého kláštera ve Žďáře nad Sázavou a v Poutním kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře vyvrcholili celoroční aktivity projektu Santiniho barokních slavností 2017. Pro účastníky, kteří se sjeli ze všech koutů celé České republiky bylo připraveno mnoho přednášek a hudebních vystoupení. Fotografie z celé akce najdete zde.

Závěrečnou tečkou těchto slavností bude přednáška Stanislava Růžičky a hudební vystoupení smíšeného pěveckého sboru Svatopluk, které se uskuteční v neděli 1. 10. 2017 od 18 hod. v kostele Navštívení Panny Marie v Obyčtově.

Santiniho barokní slavnosti Žďár nad Sázavou
slavnosti-santini-zr 4slavnosti-santini-zr 1slavnosti-santini-zr 2 slavnosti-santini-zr1 3 slavnosti-santini-zr1 12

Ohlasy

JUDr. Hana Andělová, Havlíčkův Brod
Chci moc poděkovat, že jste zorganizovali pro nás tak krásné slavnosti. Nádherný program a organizace. Moc jsme si to užili. Těším se zase na další shledání se Santinim a s Putováním.
Mirka Bernasová, Strakonice
Právě jsme se vrátili s přáteli domů z víkendového setkání ve Žďáru. Ráda bych Vám za všechny poděkovala. Bylo to velmi krásné setkání, úžasní přednášející a vůbec celková atmosféra. Děkujeme též za vaše nasazení a čas, který jste věnovali organizaci setkání.
Lubomír Klouda, Praha
Ve dnech 8.-9. 9. jsem se na Vaše pozvání zúčastnil Santiniho barokních dnů ve Žďáře. Dovolte, abych Vám poděkoval za nádherný umělecký a odborný zážitek. Je mi jasné, kolik práce a organizačního umu všech nadšenců si tato akce vyžádala. Něco tak úžasného jsem nezažil dlouhá desetiletí. Velmi nedokonale to mohu srovnat se sérií koordinovaných akcí před pár lety v německých muzeích  k výročí 1000 let svatby německého císaře s byzantskou princeznou. Tam ovšem nebyly takové vychytávky jako noční koncert na rybníku jako u Vás nebo dech beroucí noční koncert prof. Willi při svíčkách na Zelené hoře.Koncert při svíčkách dokonce převýšil účinkem můj dosud nepřekonaný zážitek z prvního opušťáku na vojně před 42 lety, kdy jsem se najednou z tupého prostředí zelených bezmozků octnul na koncertě madrigalistů hrajících na nástroje Rožmberské kapely v Alšově JČ galerii. Ještě jednou moc děkuji!

programZR final