Jan Blažej Santini-Aichel

Snad žádná umělecká činnost se nezapsala do podoby českých zemí tak hluboce jako barokní stavitelství. Díla stavitelů obohacují podobu našich měst a vesnic. Dávají krajině originální rytmus a harmonii. Mezi osobnosti, které výrazně překročily horizont své doby patří nesmazatelně architekt, zakladatel barokní gotiky Jan Blažej Santini-Aichel (dále také Santini). Jeho osobnosti a dílu jsou věnovány tyto stránky.  Děkujeme všem, z jejichž podkladů jsme mohli čerpat. Na prvním místě pak Prof. PhDr. Mojmíru Horynovi za hluboké inspirační zdroje a prameny poučení. 

Informace a texty na těchto stránkách jsou pouze rámcové a mohou být na základě Vašich osobních zkušeností a znalostí doplňovány či rozšiřovány. Obsah zde by měl být stejně tak pestrý a smysluplný jako je samo dílo Jana Blažeje Santiniho-Aichela.

Svatojánská pouť na Zelené hoře

Bylo mu 53 roků, když byl za panování krále Václava IV. v Praze umučen a vhozen z Karlova mostu do Vltavy. Jmenoval se Jan z Nepomuku a další Jan – Blažej Santini Aichel na jeho počest postavil svou nejznámnější stavbu. Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou byl vysvěcen v roce 1722 a od té doby se zde konají slavné poutě.

Letošní svatojánský svátek připadá na sobotu 16. května. Nenechte se mýlit, že v občanském kalendáři je zapsán Přemysl a přijeďte do Žďáru nad Sázavou na Zelenou horu uctít památku českého patrona, prohlédnout si Santiniho perlu a pobavit se na jedné z největších poutí v českých zemích. Pouť se koná ve dnech 15. – 17. 5. 2015.

svatojanska-pout